DOTACJE 2014-2020
Pozyskaj dofinansowanie ze środków  Unii  Europejskiej

ZADZWOŃ I DOWIEDŹ SIĘ WIĘCEJ: 123977670

DOTACJE UNIJNE NA LATA 2014-2020

Dotacja unijna a podatki

2014-07-10 13:56:08, komentarzy: 0

dotacjeWiele podmiotów gospodarczych korzysta z dotacji unijnych. Dzięki nim podmioty gospodarcze realizują wiele inwestycji i rozwijają prowadzoną działalność gospodarczą. Pojawia się jednak kwestia opłacania podatku dochodowego, który jednostki gospodarcze są zobowiązane odprowadzać do Urzędu Skarbowego. 

 

Gdy dotacje otrzyma osoba fizyczna...

 

Prawie zawsze do przychodów podlegających opodatkowaniu zalicza się dotacje, subwencje, dopłaty oraz inne otrzymane nieodpłatnie świadczenia, pojawiają się jednak wyjątki. I tak jest w przypadku dotacji i subwencji, które pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych, międzynarodowych instytucji finansowych. Aby zwolnienia obowiązywało, środki podmiot korzystający musi otrzymać bezpośrednio od wymienionych instytucji oraz muszą one zostać przeznaczone na cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Jeśli więc osoba fizyczna jest ostatecznym beneficjentem dotacji i bezpośrednio czerpie korzyści z dotacji, która umożliwia realizację projektu, nie będzie miała obowiązku odprowadzenia kwoty podatku dochodowego. 

 

Gdy dotacje otrzyma przedsiębiorca, spółka...

 

Również w przypadku podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą funkcjonuje katalog przychodów, które nie będą rodzić obowiązku podatkowego. Dotacje otrzymane przez przedsiębiorców zaliczane są do środków publicznych co sprawia, że kwoty dotacji nie są zaliczane do przychodów podlegających opodatkowaniu. Pojawia się jednak jeden obowiązek, który muszą spełnić firmy otrzymujące dotacje. W przypadku podmiotów gospodarczych, które opłacają podatek dochodowy od osób prawnych zobowiązane są one do wykazania w rocznym zeznaniu podatkowym dotacji, które podlegały zwolnieniu przedmiotowemu. 

 

Nie zależnie czy dotacje otrzymała firmy, czy osoba fizyczna zgodnie z obowiązującymi przepisami prawna nie powstanie obowiązek zapłacenia podatku dochodowego, z uwagi na fakt, że taka dotacja zaliczana będzie do przychodów nie podlegających opodatkowaniu. 

Kategorie wpisu: Dotacje unijne
« powrót

Dodaj nowy komentarz

RUSZYŁY NOWE NABORY!

Trwają nowe nabory wniosków konkursowych na ponad 20 programów. Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej szczegółowych informacji.

Telefon: 123977670
NASZE USŁUGI

Świadczymy pomoc w opracowywaniu oraz składaniu wniosków o pozyskanie dotacji unijnych.
Własna strona www za darmo - sprawdź